Про користь і шкоду жирів

0
5

Останнім часом багато розмов точиться навколо теми трансжирів у нашому харчуванні та негативних наслідків їх уживання.

Трансжири виникають у результаті промислової гідрогенізації ненасичених кислот олій, унаслідок чого змінюються властивості жиру. Він перетворюється на тверду форму — маргарин, спред тощо. Їх додають до випічки, солодощів, фабричних соусів, морозива, на них підсмажують закуски. Чемпіоном за вмістом цих речовин вважають випічку з листкового тіста.

Існують також і природні трансжири. Зокрема, вони містяться у коров’ячому молоці, м’ясі тварин (найбільше у жирній яловичині, баранині, свинині) і є наслідком природних трансформацій під дією бактерій травної системи тварин.

Регулярне й надмірне вживання продуктів із високим умістом трансжирів шкодить здоров’ю, оскільки вони трансформують холестерин крові в окислену форму. Своєю чергою це призводить до утворення судинних бляшок, внаслідок чого зростає ризик інфарктів та інсультів. Окрім цього, вони підвищують імовірність розвитку онкопатологій.

Навіщо ж їх виробляють? На початку минулого століття вчені і промисловці ще не знали про їх небезпеку. Завдяки відносно нескладному процесу гідрогенізації олії строк придатності маргарину зростав. Він став вигідною і зручною заміною олії та масла, внаслідок чого здешевшали випічка, майонези, соуси. Лише згодом, вивчаючи причини поширення судинних, метаболічних, онкологічних патологій у людей, науковці виявили зв’язок між хворобами і споживанням продуктів із високим умістом трансжирів. З’ясувалося, що молекули ненасичених жирних кислот особливої форми є неприродним будівельним матеріалом для клітинних систем. На жаль, їх виробляють і досі — задля здешевлення продуктів.

Яка кількість трансжирів не шкідлива для нас? За рекомендацією ВООЗ, лише два-три грами на добу. Вилучити їх із харчування непросто, бо вони містяться і в натуральних продуктах. Так, у 100 грамах масла становлять до чотирьох відсотків, тобто чотири грами, у 100 г яловичої печінки — 0,37 грама, а в 100 г фритюрного жиру — понад 30 грамів.

Чи можна, готуючи страви, уникнути утворення трансжирів? Цього можна досягти, якщо до здобного тіста додавати суміш масла і рослинних жирів у такій пропорції: на 50 г масла — 150 г рафінованої олії. Запікаючи свинину, слід максимально видалити з неї жир. Що менше буде сала в домашній ковбасі, то краще. А загалом найздоровіше м’ясо — це кролятина, куряче й індиче філе (запечені чи відварені).

Домашні страви, приготовлені на маслі, корисніші вуличного фастфуду. Навіть у маргарині трансжирів менше порівняно з кондитерським жиром, який використовують у закладах громадського харчування для підсмажування чипсів, пиріжків.

Уміст трансжирів не зашкалюватиме у стравах, якщо готувати їх на розігрітій олії не довше як 5—10 хвилин. За такий час можна підсмажити, наприклад, яйце, грінку, тоненьку відбивну. Приготування картоплі фрі потребує більше часу. Тож корисніше її запекти, а потім змащувати олією.

Оксана СКИТАЛІНСЬКА,
дієтолог

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here