Шопоманія — пастка чи задоволення?

0
112

Час сезонних розпродажів — небезпечний період для жінок, для яких шопінг — можливість пережити тимчасову ілюзію щастя.

Що таке шопоголія

Таким немилозвучним словом психологи називають нав’язливе бажання здійснювати покупки в кількостях, що перевищують розумні межі. І хоча, на перший погляд, такий стан виглядає цілком мирно, тим не менш фахівці ставлять його в один ряд із такими серйозними залежностями, як алкоголізм, наркоманія та ігроманія.

Говорячи про причини шопоголії, одним із головних чинників психологи називають дитинство в малозабезпеченій родині, у якій батьки не приділяли малечі достатньо уваги, не бавили її іграшками та солодощами, а іноді й спілкуванням.

Значною мірою впливають на ставлення жінок до купівлі проблемні стосунки з чоловіками чи їхня відсутність, коли замість отримання емоцій від романтичних зв’язків, шлюбу, жінка змушена шукати «розради» в бутіках та на розпродажах.

Таким чином жінка намагається компенсувати свої внутрішні негаразди. Більшість відвідувачів магазинів — жінки, які відчувають потребу в теплі, турботі та нових емоціях.
Суттєво впливає на формування купівельної залежності нав’язування певних стереотипів засобами масової інформації та рекламою: якщо ти успішна, ти повинна купувати, і купувати багато. З екранів телевізорів нас закликають: «Купи!» «Спробуй!» «Відчуй!» Витончені красуні закликають придбати ту чи іншу марку парфумів, помади, туші для вій, лаку для нігтів, і, прагнучи стати такими ж довершеними, ми мчимо до магазинів і скуповуємо розрекламовані товари.

До того ж у крамницях нас зустрічають ретельно вишколені продавці-консультанти, готові «ощасливити» нас, нехай і проти нашої волі, своєю увагою та індивідуальним підходом. Іноді просто неможливо не здійснити покупку, адже людина витратила на тебе свій дорогоцінний час. У великих торговельних центрах усе — музичний фон, колір стін, освітлення, викладка товарів і навіть запахи — спрямовано на вироблення споживацької жаги.

Не скупляться підступні продавці й на обіцянки, на кшталт: «Купуючи дві пари взуття, третю отримуєте в подарунок!» «Купуй наш товар і бери участь у розіграші квартири!» «Купуй блузку за 1000 гривень і гарантовано отримуй у подарунок шалик!» А насправді вартість подарунка включена у ціну товару, а ймовірність виграшу — примарна.

Невтішні наслідки

Негативним, з боку психіки, наслідком можна назвати появу величезного почуття провини після завершення шопінгу та оцінки (у спокійному стані) наслідків для бюджету. Жінка починає лаяти себе, звинувачувати, займатися самопокаранням. Самозвинувачення — це агресія, спрямована на саму людину. Вона викликає негативні реакції організму, наприклад, головний біль, сильні негативні емоції.

А економічні наслідки очевидні — родинний бюджет потерпає від суттєвих збитків.

На цьому ґрунті в сім’ї часто трапляються конфлікти, виникають проблеми на роботі. Можливе відторгнення друзів, адже не кожна, навіть найкраща, подруга погодиться чекати шопоголіка біля магазину годинами.

Рецепт від манії

Існує кілька нескладних правил, дотримання яких допоможе не довести бюджет до колапсу.

Перш ніж купувати що-небудь, добре подумай, а чи справді потрібна тобі ця річ і чи немає в неї «двійника» у твоєму гардеробі.

Збираючись за покупками, складай список потрібних речей і бери точну суму на ці покупки.

Остерігайся розпродажів, оскільки в цей час ти ризикуєш накупити непотребу.

Якщо ж ти не можеш впоратися з цією пристрастю самотужки, варто звернутися за допомогою до психолога.

Симптоми шопоголії

До них належать: імпульсивне бажання купувати все підряд; поганий настрій через неможливість здійснити покупку; захаращені непотрібними речами шафи; систематичне бажання зняти стрес новими придбаннями.