Ремонт шлюбних уз

0
56

У США щорічно відбувається близько двох мільйонів весіль і, на жаль, мільйон розлучень. Природно, кількість останніх бажано було б зменшити. Цим займається численне плем’я психоаналітиків, які проводять із конфліктуючим подружжям тривалі рятівні бесіди. Про коефіцієнт корисної дії подібних бесід достовірних даних немає, але на бюджет сімейних пар вони впливають істотно.
Настав час використовувати для ремонту тонких сімейних уз і сучасну техніку. Одним із ентузіастів цієї справи є американський психолог Джон Готтман, до речі, який сам пройшов через випробування розлученням і нині має щасливий другий шлюб.
На відміну від більшості психоаналітиків, Готтман проводить коротку 15-хвилинну бесіду, але із застосуванням цілого арсеналу технічних засобів. Особливе місце тут посідають дві відеокамери, які фіксують найменші зміни виразу облич подружжя. Крім того, використовуються датчики, що вимірюють частоту пульсу, частоту дихання, електрокардіограму, потіння й навіть ступінь совання на кріслах, на яких сидять опитувані чоловік і дружина. За суттю це нагадує відомий детектор брехні, але з деякими специфічними доповненнями.
Ще у 80-х роках Поль Екман розробив систему розшифровування виразу обличчя людини. Вона дозволяє виявити й оцінити різноманітні відтінки емоцій — страху, гніву, подиву, зацікавленості, радості, суму, презирства. Детально аналізуючи після розмови з подружжям усі одержані дані, в тому числі й зміну виразу їхніх облич при певних питаннях і відповідях, Готтман визначає «слабкі місця» шлюбу. Тут мають значення й підняті брови, й округлені очі, й нахмурене чоло. Вивчаючи частоту й тривалість реакції подружжя, психолог намічає свою «терапію порозуміння». Вона вчить сімейні пари любити одне одного не тільки за те, що збігається в їхніх характерах, а й за те, чим вони доповнюють одне одного.
Готтман вважає, що гнів не є найбільш руйнівною емоцією. Значно небезпечніші для шлюбу — критицизм, презирство й обструкція подружжя. Дуже важливим є «розподіл владних повноважень», про що так багато говорять політики. Вміння їх правильно розділити є важливою складовою міцного шлюбу. Крім того, треба вміти змиритися з деякими негативними якостями чоловіка або дружини, якщо змінити їх неможливо.
Готтман визначає два періоди, коли розірвання шлюбу найімовірніше, — це перші сім років після одруження, а потім проміжок від 16 до 20 років. Один із найкритичніших періодів — народження першої дитини. Дві третини чоловіків відчувають при цьому меншу задоволеність шлюбом. Свої методи зміцнення сімейних уз Готтман виклав у книзі «Сім принципів життєздатного шлюбу». Психолог упевнений, що його дослідження дають змогу з імовірністю 90% передбачити розпад сім’ї. Втім Готтман вважає, що не всі шлюби варто намагатися врятувати. Якщо є глибокі й тривалі протиріччя з істотних питань сімейного життя, то шлюб усе одно розпадеться — за такого випадку нехай це станеться раніш, а не пізніше.
І на закінчення тест Готтмана, який він назвав «Чи знаєте ви свого чоловіка?». На питання варто відповісти «так» або «ні».
1. Я знаю заповітні мрії мого чоловіка.
2. Я можу викласти життєве кредо мого чоловіка.
3. Я відчуваю, що мій чоловік знає мене дуже добре.
4. Я можу перелічити його найкращих друзів.
5. Я знаю людей, які дратують його.
6. Я можу назвати його родичів, яких він недолюблює.
7. Коли ми не разом, я згадую про нього з теплим почуттям.
8. Я розумію емоції, що написані на його обличчі.
9. Наше сексуальне життя задовільне.
10. Романтика не зникла з нашого життя.
11. Мій чоловік цінує мій внесок у наше сімейне життя.
12. Чоловік поважає мене як особистість.
13. У наших стосунках присутня пристрасть.
14. Повернувшись із роботи, чоловік радий зустрічі зі мною.
15. Ми полюбляємо розмовляти одне з одним.
16. Мій чоловік — один із моїх кращих друзів.
17. Він вислуховує мене уважно, навіть якщо не згодний зі мною.
18. У наших суперечках ми приходимо до взаємних поступок.
19. Чоловік допомагає мені при вирішенні сімейних проблем.
20. У житті ми непогано доповнюємо одне одного.
А тепер підбийте підсумок. За кожне «так» нарахуйте собі одне очко. Якщо загальна кількість набраних очок дорівнює 10 або більше, то ваші шлюбні стосунки досить міцні. Якщо ж ви набрали менше за десять очок, то є певні проблеми, для вирішення яких потрібно спробувати поліпшити порозуміння з чоловіком.
Ігор ІВАНОВИЧ