ДОВГООЧІКУВАНА БОЖЕСТВЕННА ЧАСТКА ЧИ ПРОКЛЯТЕ ЗНАРЯДДЯ ДИЯВОЛА?

0
96

Завше й без того галасливе перехрестя  “природнича наука – метафізика – теологія” осяялося нині черговими воістину грандіозними сполохами. Справжнім же детонатором цього процесу послужило офіційно підтверджене торік відкриття особливої елементарної частки, існування якої було передбачене рівно ще піввіку тому. Що вже казати, коли й сам навіть  першотворець бозона 83-річний англійський фізик-теоретик Пітер Хіггс висловив з цього приводу  непідробне своє щире здивування, заявивши, зокрема, під час недавнього тематичного семінару “Європейської організації ядерних досліджень”: “Мені, бігме, наразі якось і не віриться, що усе це має місце ще за мого життя. Адже спочатку більшість учених, відверто кажучи, взагалі поняття не мало, чого вони там у цих ядрах колупаються чи, принаймні, хотіли б у них знайти задля повного душевного щастя”.
І хоча сьогодні ситуація, як бачимо, поступово вже змінюється на краще, та все ж таки туман невизначеності, яким традиційно оповите походження матеріального світоустрою, як і раніше до кінця ще не розвіяний.
Саме тому з проханням роз’яснити особливості теперішнього стану речей, виниклого на стику старої доброї філософії і найсвіжіших наукових потрясінь, ми звернулися до добре вже знайомого вам з публікацій у “УС” фахівця в цій галузі – професора Національного університету біотехнологій та природокористування Валентина Лук’янця.
– Розпочну з того, що доки хіггс-бозон був прописаний тільки на папері, ніяких особливих пристрастей у теологів і метафізиків він не викликав. Пристрасті закипіли лише тоді, коли з’явилися перші його експериментальні “замальовки з натури”. А взагалі, до речі, хіггс-бозон грає у фундаментальній фізиці настільки важливу роль, що нобелівський лауреат Леон Ледерман назвав його – хоч, правда, і образно, але з підкресленим щирим пієтетом – “божественною часткою”.
Річ у тому, що згідно з канонами сучасного природознавства, звичний для нас матеріальний світ існував не завжди. Причому завідомо головну роль в його виникненні зіграло фізичне поле Хіггса і квант цього поля – хіггс-бозон: саме завдяки ним інші вселенські частинки теж незабаром придбали масу. Більше того, існує навіть цілком резонна підозра, що коли б не бозон Хіггса – то решта елементарних часток раннього Всесвіту (подібно до безмасових фотонів) взагалі розлетілися б зі світловими швидкостями світ за очі. А значить, не пощастило б у кінцевому варіанті ні атомам, ні молекулам, ні  планетам, ані нашому  з вами улюбленому тижневику.
Тобто, згідно зі “стандартною моделлю”, бозон Хіггса сформував  трильйони галактик якраз так, аби вони здійснювали свої подальші цілеспрямовані рухи вже самостійно.  Ну й як би зумовивши при цьому, зрозуміло, і структуру усіх теперішніх живих організмів (не кажучи вже про пануючу нині дивовижну гармонію і порядок у світі нерухомої матерії: починаючи від  кварків – й аж  до  тих же хоча б  засліплююче яскравих велетенських квазарів).
– Валентине Сергійовичу, але кому ж саме, якщо не секрет, вдалося все ж таки уперше виявити цю приховану від стороннього ока диво-частку: самим задіяним тут інженерам  чи їхнім незамінним “залізним помічникам” роботам?
– Ха!.. Ясна річ, що комп’ютеру, сенсорні здібності якого давно вже й не порівняти з нашими! Фізики хіба що лише розгоняють протони до найвищих запаморочливих енергій, а ось уже вся подальша обробка отриманих даних – це повна стовідсоткова прерогатива спеціальних комп’ютерних Grid-мереж. Для більшого порівняння приведу, наприклад, такі цифри: виділена перерозподілена мережа Grid-ВАК (що складається з 11 обчислювальних центрів, розкиданих  по всьому світу) здатна передавати до 10 гігабайт інформації в секунду. А в цілому щорічно з тамтешніх детекторів прочитується більше 15 петабайт (один петабайт дорівнює 1015 байт) інформації.
– Ну а що сталося б із сучасною наукою, якщо б, припустимо, кому-небудь все ж таки вдалося довести суто фантомний характер хіггс-бозона?
– Ой, особисто мені про це навіть страшно й подумати! Адже домінуюча нині “стандартна модель” неминуче перетворилася б на звичайнісіньку псевдофізичну спекуляцію, тобто на місці нинішньої картини всесвіту ми побачили б купку жалюгідних розвалюх.
Хоча, з іншого боку, в нинішньому Всесвіті не існує вже таких відповідних умов, при яких бозони Хіггса  виникали б так, як це було раніше, а саме – упродовж лише найперших післявибухових митттєвостей. Сьогодні схожі умови можуть створюватися хіба що, либонь,  штучно – за допомогою потужних суперколайдерів: там  пучки протонів розгоняються до білясвітлових швидкостей, а потім стикаються один з одним. У момент удару в ядрі виникає пекельна температура, у сто тисяч разів вища навіть за внутрисонячну (подібні температурні умови переважали лише на зорі становлення Всесвіту). Таким чином, Великий адронний колайдер немов переносить фізиків назад до Великого Вибуху, дозволяючи їм тим самим на власні очі споглядати ті воістину чудернацькі явища, що відбувалися колись за прямої участі бозонів Хіггса. Та й взагалі, до речі, вважається, що, чим вища енергія зіштовхуваних протонів, тим більше в потенційного спостерігача  буде апріорі шансів натрапити на слід тих чи інших досліджуваних механізмів.
Ну й, нарешті, саме завдяки нововідкритому бозону, сучасні науковці  змогли зробити важливий для себе висновок щодо правдивості й застосовності існуючої нині “стандартної моделі”   (принаймні, за умовною межею квантової гравітації). Не кажучи вже про свіжий якісно новий поштовх для наступного з’ясування природи загадкової темної субстанції, що заповнює, як відомо, навколишній Всесвіт на 96%.
– А чи можна безпосередньо керувати поведінкою бозона Хіггса.
– Доки ще ні. Та проте, гадаю, рано чи пізно людство навчиться маніпулювати й цим – так само приблизно, як і невловимою колись термоядерною енергією. Хоча разом з тим, якщо це трапиться, то тут як тут постане й абсолютно нова задача – навчитися впливати на масу! А ось уже коли фізики спробують-таки вплинути й на масу тіла, змінюючи її на свій розсуд, – тоді вже, боюся, можуть і зовсім статися події, наслідки яких сколихнуть усе наше звичне буття (уявіть бо собі на хвильку невігласа, котрий самовільно перетасовує собі залюбки маси атомів, планет чи навіть галактик у цілому!..).
– Валентине Сергійовичу, а чи варто вважати достовірними поширювані зараз чутки, що нібито ВАК (з його кошторисною вартістю близько 10 млрд. доларів) якраз і було зведено виключно для того, аби відкрити бозон Хіггса?
– Ні, це не зовсім так. Адже, будучи на сьогодні найвитонченішим і універсальнішим молотом у світі, швейцарський техномонстр здатний роздрібнити будь-що, навіть високостійку частку – без тіні вагань зазирнувши при цьому в її потаємні надра з величезними немислимими енергіями. Таким чином, виявлення бозона Хіггса слідує, радше, вважати усього лише знаменною початковою віхою на шляху до подальшої вельми успішної колайдинг-індустрії.
Нижче у зв’язку з цим приведено низку декількох актуальних проблем, у вирішенні яких сучасні науковці покладаються якраз в основному на практичну допомогу колайдера :
* Чому світлоносна матерія складає всього лише 4% від наявної уселенської субстанції?
* Яка специфіка фізичних процесів, що відбувалися в перші миті після Великого Вибуху?
* Чому зараз навколо нас так нівроку мало антиматерії, хоча, згідно зі “стандартною моделлю», попервах у цьому плані мала б дотримуватися повна симетрія?
* Чи можливо за допомогою ВАК-експериментів довести або ж, принаймні, спростувати гіпотезу про те, що, окрім чотирьох просторово-часових вимірів, існують також і деякі інші?
– То в чому ж полягає загальнокультурне значення цього відкриття?
– Відповідаючи на ваше запитання, я б відзначив декілька аспектів.
Отже, найбільш, мабуть, важливий і очевидний з них полягає в тому, що  сучасне природознавство знаходиться на самому вістрі розвитку земної цивілізації. Ось чому останні епохальні успіхи фізичної думки, що дозволяють тепер уже втручатися не лише в усі рівні нерухомої матерії, але й навіть у самісіньке людське “Я”, – не можуть не вносити певну приховану тривогу в співтовариство гуманітаріїв. Другий момент: фізика надвисоких енергій  безпосередньо межує з дослідженням таких загальнокультурних цінностей, як проблема створення світу, – куди, у свою чергу, здавна прикута пильна невсипуща увага інтелектуалів з численних світоглядних орієнтацій та конфесій. Чи варто після цього скільки-небудь дивуватися з того справжнього буму повальної зацікавленості багатьма найсвіжішими  подіями, які відбуваються нині на передньому рубежі фундаментальної науки?!
Ну й, нарешті, останнє (хоча лишень за чергою, а не за значимістю): осягаючи процеси, що відбувалися у Всесвіті 13,7 млрд. років тому, людство створює такі велетенські експериментальні установки, які  дозволяють легко заглядати у глибини космічного часу і простору. Ось чому такі виключно актуальні й насущні  питання на кшталт того, яким же саме стане наше життя в подібних умовах, теж дуже й дуже  турбують – якщо вже казати начистоту – зараз практично кожного!
Едуард  ЩУР