Мирні будні ветерана

0
190

Відвоювавши добровольцем у лавах 128-ї бригади, Олександр Никоненко з райцентру Куликівка, що на Чернігівщині, вирішив спробувати себе в аграрному бізнесі. Почав із вирощування малини, а нині, через три роки, біля батьківської хати молодий підприємець облаштував розсадник різноманітних сортів полуниці, аґрусу, порічок, ожини, жимолості та ірги.

«Перший урожай малини трьох сортів, яку ми посадили для себе, був такий рясний, що вирішили розширити ділянку», — розповідає Олександр Никоненко.

Коли він говорить «ми», то має на увазі себе та свою другу половинку — Наталію, без якої, каже, у нього нічого б не вийшло. Саме вона стала ідейним натхненником проекту «ВітамінкаНям», який спеціалізується на органічному вирощуванні ягід преміум-класу.

«Звичайно, допомогла й моя аграрна освіта, — пояснює Олександр. — Також відвідував галузеві семінари, майстер-класи. Це допомогло уникнути низки помилок, зокрема, пов’язаних із неправильним вибором сортів ягід, налаштуванням системи поливу».

Втім, для успіху справи тільки якісних саджанців замало — важливі й інші фактори: своєчасне прополювання, полив, унесення добрив, боротьба зі шкідниками.

«Запитання, чим обробляєте, нам задають найчастіше, — говорить власник ягідного бізнесу. — Це зрозуміло, бо у ягід і шкідників, і хвороб, а ми позиціонуємо свою продукцію як органічну. Наші помічники — мікробні біопрепарати, які покращують ґрунт, допомагають укоріненню саджанців, захищають їх від шкідників і хвороб, містять мікроелементи, необхідні для ягід».

Для запилення ягідних кущів господар придбав бджіл, а бджолярську справу освоював завдяки довідникам та Інтернету. Поступово виробництво натурального меду стало ще одним напрямом діяльності господарства колишнього атовця.

Урожай у садівництві неабияк залежить від достатньої кількості опадів, тож Олександр облаштував систему крапельного поливу. Ось-ось стане до ладу його насосна станція: зі свердловини вода закачуватиметься у спеціальний резервуар, де нагріватиметься перед поливом.

Сім’я Никоненків, окрім малини, заходилася вирощувати ще й інші ягоди, причому не зовсім звичні для нашого регіону. Мова про аґрус, порічки, ожину, іргу. «Із п’яти сортів ожини, яку висадили торік, вибрали дві: ранню Лох Тей і середньопізню Трипл Краун», — ділиться досвідом Олександр.

Найновішим трендом у ягідництві є жимолость. Олександр із Наталею обрали близько десятка сортів цієї рослини. «У жимолості безліч переваг: саме вона тішить найпершими плодами. Її ягоди надзвичайно корисні, — веде далі ягідник. — Щоправда, люди здебільшого мало що знають про неї. Але поступово звикають, а також до ірги — особливої нашої гордості. За виглядом ця ягода схожа на лохину. Вона також дуже корисна, до того ж і урожайна, адже їй підходять наші ґрунти».

Урізноманітнюючи сорти ягід, Олександр пробує себе й у городництві. Зокрема, бачить перспективу у вирощуванні часнику.

Тож зупинятися на досягнутому засновники проекту «ВітамінкаНям» не збираються. Впевненості їм надає попит на їхню екологічно чисту продукцію. «Саме довіра покупців, чесність перед ними є головною запорукою успіху будь-якої справи, зокрема й нашої», — переконаний Олександр Никоненко.

Віталій НАЗАРЕНКО

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here