Поліція тепер може брати проби крові на вживання алкоголю та опіатів на дорозі

0
205

Било е рано,към 6:30сутринтапрез януари, когато офицерът Кемп Лейдън от полицейският департамент на Финикс, Аризона е спрял бял джип „Чероки”.Це трапилося в січні,  о 6: 30 ранку, коли офіцер Klam Lloyd з поліційного відділку м. Фенікса (штат Арізона) зупинив білий Jeep Cherokee. Поводът е бил превишена скорост изалитане между пътните платна.Причиною стало перевищення швидкості та невпененне балансування між смугами.

47 годишният водач на моторното превозно средство е отговорял много бавно на задаваните му въпроси, очите са му били зачервени и зениците разширени.47-річний водій автомобіля дуже повільно відповідав на поставлені запитання, його очі налилися кров’ю, зіниці збільшилися. Вътре в колата е миришелосилнона марихуана и шофьорът се е провалил на теста за координация и равновесиевключваш ходене стъпка по стъпка и заставане на един крак.Із автомобіля тхнуло коноплею, водій не спромігся пройти тест на координацію рухів, налягаючи на одну ногу.

Той е признал пред полицая, че е пушил марихуана няколко часа по рано и предната нощ е взел упойващи лекарства по лекарско предписание.Він зізнався офіцеру, що кілька годин тому курив марихуану, а вночі приймав ліки. Проведеният дихателен тест е показал че няма на лице употреба на алкохол.Тест на дихання не підтвердив наявності алкоголю.

Полицейската кола е била екипирана със специален стол за вземане на кръвна проба на самото место,но задържаният е отказал да съдействува.Поліцейська машина була обладнана спеціальним кріслом для відбору крові на аналіз, але затриманий відмовився співпрацювати.

В този случай полицаят е бил принуден да отвори лаптопа си и да попълни така наречената електронна гаранция(e-warrant),която моментално е била изпратена на съдията.У цьому випадку поліцейський був змушений відкрити свій ноутбук і заповнити так званий електронний рапорт, який негайно був відправлений до суду.

Само след 10 минути Лейдън вече е имал гаранция задействиеи неговият колега е извършил процедура за вземане на кръвна проба на пътя.За 10 хв. Лейден отримав схвалення  подальших дій, і його колега взяв зразок крові. Лабораторните резултати в последствие са показали наличие на THC (активно упойващо в-ство в марихуаната) и различни други опиати.Результати лабораторних досліджень згодом виявили наявність ТГК (активного препарату в марихуані) і різних інших опіатів.

Полицаите са фотографирали и взели отпечатъци от злополучният шофьор,като са му направили санкция за управление на моторно превозно средство под влияние на забранени за употреба упойващи вещества.Поліцейські сфотографували і взяли відбитки пальців нещасного водія, виписали йому штраф за водіння автотранспортним засобом під впливом заборонених препаратів.

От спирането на водача, до неговото депортиране до домът му с „Убер”, са изминали само 79 минути.Від зупинки водія до його відвезення на таксі домів пройшло лише 79 хвилин.

Шофирането под влияние на упойващи в-ства започва да става основен проблем за различнитеВодіння під впливом наркотичних засобів стає головною проблемою для різних щати който с очаква да серазраствас легализирането на марихуаната и нарастващата безконтрлна употреба на дрога.категорій людей і воно зросте, як очікується, разом з легалізацією марихуани. За да се борят с него, все повече местни поицейски участъци тренират служителите си да могат да извършват вземане на кръвни проби на пътя или в ареста.Для боротьби з цим явищем усе більше поліцейських підрозділів готують своїх працівників, щоб вони могли відбирати зразки крові безпосередньо на дорозі.

Дежурни съдии са готови моментално да изпратят гаранции за действие по всяко време на денонощието.Чергові судді готові оперативно надати гарантії дій у будь-який час доби.

Крайпътните кръвни проби и бързите електронни гаранции могат да се окажат много ефективен метод за разрешаване на този проблем, твърди полицаят от Бъфало Гров, Илинойс, Стив Кастивънс – бъдещият президент на Международната Асоцияция на Полицейските Ръководители.Аналізи крові на дорогах і швидкі електронні гарантії можуть виявитися дуже ефективним методом для вирішення цієї проблеми, стверджує офіцер поліції містечка Буффало Ґроу (штат Іллінойс) Стів Костіс, майбутній президент Міжнародної асоціації поліцейських керівників.

Дихателните тестове за употреба на алкохол се правят от години и са лесни за извършване.Дихальні тести на алкоголь робляться протягом багатьох років і їх легко зробити. Същото за съжаление не може да се каже за тестовете за наличност на опиати в кръвта.Цього, на жаль, не можна сказати про аналізи на наявність в крові опіатів.

Ето защо според експертите вземането на кръв на самото место е от голямо значение за безопасността по пътищата.Тому, на думку експертів, відбір крові на місці має велике значення для безпеки дорожнього руху. Както е добре известно алкохолът,хероинът и активните субстанциисъдържащи се в марихуаната,Як відомо, героїн та інші активні речовини, що містяться в марихуані, лесносеусвояват в кръвта и с течение на времето тяхната концентрация намалява.легко всмоктується в кров і, з часом, їх концентрація зменшується. Бързото вземане на кръвна проба,Швидкий аналіз крові давамного по-ясна картина до каква степен водачът на МПС е бил под влияние на забранени субстанции в момента на нарушението.дає набагато чіткішу картину того, наскільки водій перебував під впливом заборонених речовин на момент порушення. Не бива да се забравя и икономическата страна на проблема – полицията не трябва да плаща на болници или на външни флеботомисти за извършването на кръвнитетестове.Не варто забувати і економічний бік проблеми – поліція не повинна платити лікарні або незалежним флеботомістам за аналіз крові.

Независимо от обществената подръжка за легализиране на употрбата на марихуана,не трябва да се забравя че управлението на автомобил под влияние на наркотицивсе ощее незаконно.Незалежно від громадської підтримки легалізації вживання марихуани, не слід забувати, що водіння автомобіля під впливом наркотиків все ще є незаконним.

През 2016 г. върховният съд в САЩпостанови че проверяващите полицаи не се нуждаят от разрешителна гаранция за извършването на дихателен тест,акосъществуваподозрение че шофьорът е пил.У 2016 році Верховний суд США постановив, що інспекторам поліції не потрібні гарантії авторизації для проведення тесту дихання, якщо є підозра, що водій перебуває під впливом чогось. Същото обаче не важи когато става дума за вземане на кръвна проба налагаща пробиване на кожата.Однак, це не так, коли мова йде про взяття проби крові, що вимагає проколювання шкіри. Критиците изтъкват нехегиеничността на крайпътните условия и форсирането на тази мярка като нарушение на човешките права.Критики вказують на неетичність умов на узбіччі дороги та на ліквідацію цього заходу, що порушує права людини.

„ Подобни действия създават големи предпоставки за нарушаване на конституционните права осигуряващи защита срещу необосновани задържания, обиски и конфискации на личноимущество – казва Доналд Румсел, адвокат в Итън, Илинойс специализирал се в случаите свързани с употреба на незаконни субстанции при шофиране – съдията просто може да сестанепосреднощ в леглото си и да натисне „бутонът” за одобрение без още дори исъвсемда се е разсънил.”«Такі дії створюють серйозні передумови для порушення конституційних прав, що захищають від необгрунтованих затримань, обшуків та вилучення особистого майна – каже Дональд Рамсел, адвокат в Ітоні, штат Іллінойс, що спеціалізується на справах, пов’язаних з використанням  незаконних речовин під час водіння – суддя опівночі може перебувати в ліжку і автоматично тисне на «кнопку» на схвалення, навіть не думаючи про це.”

Употребата на алкохол и наркотици убива хиляди хора по пътищата на САЩ всяка година.Вживання алкоголю та наркотиків щорічно вбиває тисячі людей на дорогах США. Според статистиката на Националната Пътна Администрация смъртните случаи свързани с употреба на алкохол за 2017 г. са 10874. Няма правдоподобни данни за случаите с употрба на дроги,защото изискванията за докладванеи синхронизиране на броят на нарушениятаварират силно в различните щати.Згідно зі статистикою смертей Національної дорожньої адміністрації, пов’язаною зі зловживанням алкоголю, у 2017 році було 10874 летальних випадків. Та немає достовірних даних щодо вживання наркотиків, оскільки вимоги до звітності щодо число порушень сильно різняться в різних штатах. И все пак резултатите показватче 44% от тежко ранените при автомобилни произшествия през 2016 са употребявали забранени субстанции.Проте результати показують, що 44% серйозно поранених у автомобільних аваріях у 2016 році вживали заборонені речовини. Това е нарастване с 50% от подобни данни от предишното десетилетие.А це  – 50% зростання аналогічних даних за попереднє десятиліття.

Віктор Дизель,

«Українське Слово»

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here