Пам’ять праведного з похвалами

0
43

20 січня (7 січня за ст. ст.) — наступного дня після дванадесятого свята Богоявлення — православні відзначають собор святого апостола Іоанна Предтечі. Звичай відразу ж після великих Господніх і Богородичних празників згадувати святих, які були найтісніше пов’язані з відповідною священною подією, встановився у християнстві з перших століть існування цієї релігії. Уточнення «собор» указує на єднання вірян під час уславлення святого. Всього ж на честь апостола Іоанна в році є аж шість свят.

Проповідувати Іоанн почав 28 або 29 року н. е. після того, як загартував дух тривалим пустельництвом. Він закликав людей відкинути пристрасть до збагачення й гординю, схилитися до милосердя та до взаємної поваги. З часом у нього з’явилися численні послідовники з Єрусалима й околиць.

Окрім проповідей, Іоанн проводив таїнство омивання. Він пояснював, що перед зануренням у воду обов’язково слід покаятись перед Богом, аби змити з себе гріхи й гідно зустріти Месію, котрий незабаром прибуде. «За мною іде Сильніший за мене, у Якого я недостойний, нахилившись, розв’язати ремінь взуття Його; я хрещу вас водою, а Він хреститиме вас Духом Святим», — підкреслював угодник.

Омивання зазвичай відбувалися біля відомої на той час переправи Віфавара за 4 км на північ від впадіння Йордану в Мертве море (нині це територія Ізраїлю). Є згадки про те, що туди приходили навіть фарисеї (прихильники буквального виконання приписів зі Старого Завіту) та садукеї (ієрархи старозавітного духовенства й верхівка знаті). Втім, вони не були готові щиро покаятись, тож Іоанн не дозволяв їм прийняти таїнство.

Коли Ісусові виповнилося 30 років, Він прийшов на Йордан до Іоанна. Господь відкрив Іоанну, що це — Син Божий. Тож угодник завагався, перш ніж омити Спасителя. Втім, Ісус підбадьорив його: «Не стримуй! Ми маємо виконати все, що повелів Бог».

Після Хрещення Господнього Іоанн увійшов в історію як Хреститель, а Ісус із Назарета постав перед людством як Христос, Син Божий. Відтоді для Предтечі завершився шлях пророка й почалось апостольське служіння. Воно було надзвичайно плідним, але нетривалим: близько 30 року н. е. подвижник загинув мученицькою смертю за наказом царя Ірода Антипи.

Іоанн Хреститель — один із найшанованіших в Україні святих. У замковій каплиці в Бережанах (Тернопільська обл.) ще з 1673 року зберігається срібний ковчежець із часточкою його мощей.

20 січня завершується цикл різдвяних свят, тож у народі кажуть: «Іван Предтеча бере свята на плечі». На «Івана» (або ж на «Посвятки»), за звичаєм, працювати не годилося. Жінки лише витягали заховані перед святками кужелі й оглядали їх. Чоловіки хіба що ходили по воду. А ось далі господарі поверталися до буденних справ, застерігаючи: «Після Івана Предтечі хто не робить, того б’ють у плечі».

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here