Провідна неділя, поминання померлих

0
27

Тиждень після Великодня іменується Провідним, або Поминальним. Із цієї нагоди у храмах єпархії пройдуть Богослужіння з панахидами, літіями на кладовищах та освяченням надгробних пам’ятників.
У різних регіонах України побутують різні назви цього дня: Гробки, Дарна неділя, Могилки, Опроводи, Провідна неділя, Радониця, Фомина неділя… На Поліссі, Волині, Галичині традиційно відзначають Провідну неділю, хоч окремі парафії мають Проводи в інші дні, але обов’язково протягом Світлої седмиці – першого тижня після Пасхи. Спеціально для поминання близьких печуть паски (або ж залишають із Великодня), роблять крашанки. Кожен старається прибрати могилки рідних, а також доглянути покинуті «гробки», що поруч.
Після Служби Божої в день Проводів священики й парафіяни хресним ходом ідуть на цвинтар, де відправляють загальну панахиду. Потім кожна родина, яка бажає, запрошує панотця на могили своїх предків, щоб відслужити там короткі літії.
Подекуди прийнято залишати на могилах пасочки, крашанки, цукерки, навіть чарку з горілкою. Чи варто це робити? Адже наїдки розтягують тварини, а місце поховання має бути у чистоті та спокої. Церковною традицією установлено, що молитва за померлих повинна бути з жертвою. Тому варто віддавати харчі тим, хто не в змозі купити чи приготувати святкові страви, а не класти їжу на могилках. Що ж до звичаю залишати чи навіть лити на могилу горілку, то це взагалі неприпустимо: цим оскверняється пам’ять померлих.
Стосовно квітів, якими родичі прикрашають пам’ятники на Проводи: священики закликають парафіян нести на цвинтар лише живі, а не штучні. Бо спалюючи залишки вінків та букетів, завдаємо шкоди довкіллю.