Повернення на Батьківщину

0
48

Третього січня у Празі на Ольшанському кладовищі було примусово ексгумовано та передано на зберігання у спеціальне сховище прах українського письменника Олександра Олеся (Кандиби), який покоївся тут із 22 липня 1944 року. Натомість там, де була його могила, поховано іншу людину.
«ЯК ТАКЕ можливо? Хто дозволив?» — обурюються українці у соціальних мережах. Виявляється, цей «вандалізм» цілком укладається в рамки законів Чехії. А вони такі: поховання на цвинтарі зовсім не означає, що відтепер цей клаптик землі навіки «належить» небіжчику. Його родичі або близькі мають платити ренту за місце на кладовищі — 20 тисяч крон (трохи більше 21 тисячі гривень) раз на десять років. Якщо протягом цього часу гроші не надійдуть — право на місце перебирає той, хто зголоситься надалі вносити за нього плату. Такий меценат свого часу знайшовся для фактично покинутої напризволяще могили Олеся. Це був громадянин Чехії, але виходець з України Володимир Михайлишин, який не лише платив за могилу, а й доглядав за нею. Проте нещодавно він помер, а його син, громадянин Швейцарії, вирішив поховати батька на місці, де покоївся Олександр Олесь.
На фото: місце поховання Олеся після ексгумації, 3 січня 2017 рокуЦя неоднозначна подія викликала чималий суспільний резонанс. Проблемою стали опікуватися вітчизняні міністерства закордонних справ та культури. Водночас Президент Петро Порошенко доручив уряду вирішити питання перепоховання письменника на Батьківщині. Для цього Посольство України в Канаді розшукало двох правнуків Олеся, які мешкають у цій країні. Вони дали письмову згоду на перепоховання, яка була терміново переслана Кабінету міністрів у Києві та Посольству України в Празі. Тож незабаром поет та патріот разом із дружиною навіки упокояться в рідній землі. «Найкраще місце для цього — алея почесних поховань на Лук’янівському кладовищі», — вважає голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.
Питання начебто закрите, але ця неочікувана ексгумація останків відомого письменника у Чехії привернула увагу до великої загальнонаціональної проблеми. Адже сьогодні за межами країни знаходиться понад 250 тисяч поховань представників вітчизняної військово-політичної еміграції, діячів науки та культури. І над більшістю цих розкиданих по світу могил видатних українців нависла така ж загроза. Зокрема, нинішнього року тільки на Ольшанському кладовищі у Празі можуть примусово ексгумувати прах драматурга, одного з батьків сучасного українського модерного театру Спиридона Черкасенка; громадської діячки, педагога Орисі Єфремової-Дурдуківської; інженера-будівельника Олександра Ярошевського. Подібна ситуація і стосовно могили визначного державного і політичного діяча, першого Голови ОУН Євгена Коновальця у Роттердамі (Нідерланди). Оренду на місцевому цвинтарі сплачує «Стрілецька громада» з Канади. Її членами є люди дуже поважного віку. Тож з об’єктивних причин оплата місця на кладовищі може припинитися. А відтак прах Євгена Коновальця також буде ексгумований. «Наша держава сама має ініціювати повернення видатних українців на рідну землю для поховання у Національному пантеоні», — наполягає Володимир В’ятрович.
Олена КОЩЕНКО